Genel

Kaynarca'da Ortalık Birden Karıştı,Bir Taraf Toplantı Yapılamadı Tutanağını İsterken ,Bir Tarfta Neler Oluyor Biz Bilgi Almak istiyoruz

Kaynarca'da Ortalık Birden Karıştı,Bir Taraf Toplantı Yapılamadı Tutanağını İsterken ,Bir Tarfta Neler Oluyor Biz Bilgi Almak istiyoruz

Kaynarca'da Ortalık Birden Karıştı,Bir Taraf Toplantı Yapılamadı Tutanağını İsterken ,Bir Tarfta Neler Oluyor Biz Bilgi Almak istiyoruz

19 Ekim 2017 16:08
-A

+A

Kaynarca ve Kandıra arasındaki Yırtmaçdere ve Kemerdere üzerinde DSİ tarafından inşaa edilmesi planlanan baraj, baraj inşaatı için gereken taş ocağı ve beton santalleri için Kaynarca’da ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısı Kaynarca Belediyesi salonunda yapıldı.

Toplantıya CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, çok sayıda partili ve bölgedeki projeye karşı çıkan vatandaşlar ile çevre köylüler katıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin açılış konuşmasının ardından projeyi hayata geçirecek olan firma yetkilileri projeyi anlatmak istedi.

Şirket görevlisinin sunuma başlamasının ardından ön sıralarda oturan bir kişi söz almak istedi. Görevliler sunumdan sonra söz verileceğini söyleydi.

Toplantı engellenmek istendi 

Bazı kişiler “bu toplantı yapılamaz, bu toplantı yapılırsa proje hayata geçer” diyerek toplantıya katılanları düdük öttürerek salondan dışarı çıkın çağrısı yaptı.

Bunun üzerine bazı köylüler toplantıya bilgilenmek için geldiklerini yetkilileri dinlemek için geldiklerini söyledi.

Bu sırada ilçede tanınan bir isim “Burada kalanlar bu salonda toplantıyı dinleyenler vatan hainidir. Sizi buraya para ile mi tuttular” diye tepki gösterince ortalık karıştı.

Toplantının yapılmasını engellemek isteyenler ile oturmak isteyenler arasındaki sözlü tartışma yer yer fiziki müdahaleye de varırken, yetkililer salonu terk etmek zorunda kaldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve projeyi yapacak olan firma yetkilileri polis merkezinde rapor tuttu.

Barajın şantiye alanı, hafriyat depolama alanı, malzeme stok alanı, taş ocağı, beton santrali Kaynarca Yeniçam ve Ferizli Gölkent’te kurulmak isteniyor. Baraj için bir taş ocağı da İkizce Müslim’de kurulacak.

Toplantının yapılamadığı tutanağını  tutturmak isyenlerde şunları savunuyor
 

13 KÖY HARİTADAN SİLİNECEK
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından İstanbul'un içme suyu ihtiyacını karşılamak için Kandıra ve Kaynarca topraklarını sulayan yırtmaçdere ve Kemerdere üzerinde baraj kurulduğunda 13 Köyün haritadan silineceği ve binlerce hektar tarlanın sulama imkanının ortadan kalkacağı belirtiliyor.
Kaynarca'ya bağlı Kalburcu ve Yeniçam (Çeşek) köyleri ile Kandıra'ya bağlı 11 köyün ortadan kalkacağı ifade edildi.  Öte yandan baraj yapımı için malzeme ihtiyacının karşılanacağı taşocakları için Kaynarca Şeyhtımarı Köyü Yakup Kalfalar ve Çelebiler mahallelerinde taş ocağı, kırma, eleme, yıkama ve hazır beton tesislerinin kurulacağı kaydedildi.
Çevre uzmanları verimli toprakların İstanbul'un içmesuyu ihtiyacı için feda edilmesinin kabul edilemez olduğunu, ayrıca Acarlar Longozunu besleyen derelerde baraj kurmanın doğal yaşam için de büyük bir tehlike oluşturacağını savunuyor.

Salondan ilk etapta çıkmayan köylü vatandaşlarımızda 

Neler oluyor durun biz bir bilgilenelim,anlayalım öyle tartışalım deselerde, çıkan arbedede,yoğun tartışmalardan sonra  görevliler salonu terk ettiler ve köylü vatandaşlarımıza  toplantı yapılamıyor   toplantı bitmiş tir anossu ile herkes  salonu terk etmiş oldu.Vatandaşların ve tüm kaynarcalılarında genel olarak sordukları soru ve tepkileri şuydu, Niçin istabulun suyu için biz topraklarımızı veriyoruz? ,bizlerin budurumda geleceği neolacak?,biz tarımımızı geçimimizi nerde sağlıyacağız ve tarım yapacağız ?,neleri kaybedeceğiz,? Kaynarca için bu  düşünülenlerin ne faydası olacak,? yüzde yüz verimli arazilerimizin yerine aynı özellikte arazilerimiz olacakmı yada yeni araziler verilecekmi,? en iyi bildiğimiz çiftcilik işimizden başka işte  biz nasıl geçinir nasıl bir yaşantı süreriz bunu bize açıklayacak birileri varmı ? ,biz gercekten bu toplantıda bu soruları sormak isterken bir anda  toplantı yapılsa da  bir türlü ,yapılmasa da bir türlü pozisyonunda çaresiz şekilde sıfır bilgi ile  ortada kaldık.dediler.Vatandaşlar madem  çok önemli bizim ailelerimizin geleceğini etkilediğini düşünenler kaynarca için sakarya için önemli oladuğunu düşünenler niçin  bizleri hane hane dolaşıpta önceden bilgilendirmediniz ?  yada projeyi bize  toplantıda anlatmak isteyen yetkililer niçin istanbul için önem taşıdıgını ,yeni yaşantımızda bize neler olacağını ,neleri kaybedip neleri alacağımızı hane hane  gezip neden toplantı öncesi anlatmadınız ?...İki tarafta bizi yok saydılar ve toplantının  başlamasıyla birlikte ortadan kayboldular. diyerek sitem ettiler.Her iki tarafında görüşlerini anlatan  ve haberlerin içinden allıntılarımızı,Kaynarcahaber.com ve kaynarcaninsesi.com haber sitelerinden alınmıştır.
 

FOTOĞRAFLAR DHA’DAN ALINMIŞTIR..

Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Genel
  • Türkiye
  • Öne Çıkan Firmalar
  • Ekonomi
  • Teknoloji
  • Duyurular
  • Kaynarcaspor
  • Kaynarca Emlak
  • siyaset
  • Cenaze

ANKET

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku