Genel

Kaynarca Belediye Meclis Toplantısında Önemli Kararlar alındı

Kaynarca Belediye Meclis Toplantısında Önemli Kararlar alındı

Kaynarca Belediye Meclis Toplantısında Önemli Kararlar alındı

9 Mayıs 2019 17:30
-A

+A

Meclis toplantısı

Kaynarca Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Murat Kefli başkanlığında yapıldı. Gündemin ilk maddesinde 2018 Mali Kesin Hesabı görüşüldü. 12 Milyon 800 bin lira büyüklüğünde öngörülen bütçe incelenmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu'na gönderildi. Daha önce kreş yapılması için karar alınan eski belediye binasının ihalesinde gerekli şartları taşıyan talipli çıkmaması nedeniyle eski karar oy birliği ile iptal edildi. 4081 Sayılı Çiftçi mallarının korunması için 5 asil ve 5 yedek üye seçilmesi konusu görüşüldü Meclis üyeleri arasından İlhan Akcan, Seçkin Akcan, Mustafa Tan, Turan Açıkgöz görev yapmak için seçildi diğer üyelerin çiftçi vatandaşlar arasından seçilmesine oy birliği ile karar verildi.

Oy birliği

Taşoluk mahallesindeki 7 dönüm büyüklüğündeki mezarlığın Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne devri oy birliği ile kabul edildi.  Taşoluk mahallesindeki 2 parselin mezarlık olarak değiştirilip Büyükşehir'e devri konusu İmar Komisyonu'na gönderildi. İşaret Mahallesi’nde parselizasyon yapmak isteyen bir vatandaşın talebi üzerine yol terki 1 liralık sembolik bir parayla kabul edildi.  Başkan Kefli, daha önce 7 metre genişliğinde bırakılan yolların gelecekte ihtiyacı karşılayamayacağını belirterek, “Bundan sonra köy ya da merkez fark etmez 7 metre yerine 10 metre genişliğinde yol bırakılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Vatandaşlar yol terkini ona göre kabul edecek, kabul etmezse parsel yapamaz.”

Harçlar

2019 inşaat ruhsat harçları konusunda yapılan değerlendirmede, jeolojik etütlerin 200 liraya, inşaat tabelası için belediyeye 200 TL ödenmesine, fidan bedeli olarak 3 konut ve 100 metrekare büyüklüğünde bir işyeri için 120 ile 105 lira arasında değişen bedeller ödenmesine, çöp bidonu harcının oturma ruhsatı alırken konutlardan 400 lira, işyerlerinden 500 lira harç alınmasına, daha önce alınmayan işgaliye bedellerinin alınmasına ve numarataj için de 20 lira harç alınmasına karar verildi.

Araştırılmalı

Otopark ihalesi ve bazı ihaleler konusunda vatandaşların şüpheleri olduğunu belirten Saadet Partili Belediye Meclis Üyesi Mustafa Tan konunun komisyon kurulup araştırılarak aklanmasına ihtiyaç olduğunu söyleyerek, "Belediye aldığı 120 lira fidan parasıyla nereye fidan dikecek. Vatandaşlar tarafından dikilen fidanlar solarsa ne olacak yada sökülürse bunun takibi yapılacak mı?” diye sordu.  Kefli, “Bazı vatandaşlarla görüştük otopark olmaya müsait arsaları emlak vergisi miktarını geçmeyecek bir ücretle kiralayacağız. Bu otoparklar vatandaşa bedava hizmet verecek. Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrıca şu anda Fen İşleri araçlarının park yerini başka yere taşıyarak orasını da vatandaşlarımız için ücretsiz otopark yapacağız. Araştırma kurulması konusunu ise sözlü olarak aldık teşekkür ederim. Hasan Akgün Bulvarı üzerindeki refüjü kaldırdıktan sonra ağaçları başka bir yere taşımak için araştırma yapıyoruz.”

Önerge

MHP Meclis Üyesi Ali Küreci sözlü önerge sundu. Küreci, “Millet olarak büyüğümüzü anmak zorundayız hatırlamak zorundayız. Geçmişini bilmeyen insanlar zaten millet olamaz ancak aşiret olurlar. Onun için caddemizin birine büyüğümüz olan Alparslan Türkeş'in adının verilmesini yüce meclisimizden arz ediyorum"-“ sözleriyle ifade ettiği teklif oy birliği ile kabul edildi.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Genel
  • Türkiye
  • Öne Çıkan Firmalar
  • Ekonomi
  • Teknoloji
  • Duyurular
  • Kaynarcaspor
  • Kaynarca Emlak
  • siyaset
  • Cenaze

ANKET

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku