Genel

Başkan Alişan Pazar Kuramazsınız Dedi,Başkan Özel den Jet Yanıt Geldi

Başkan Alişan Pazar Kuramazsınız Dedi,Başkan Özel den Jet Yanıt Geldi

Başkan Alişan Pazar Kuramazsınız Dedi,Başkan Özel den Jet Yanıt Geldi

2 Şubat 2017 14:27
-A

+A

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, Kaynarca ve Arifiye belediye başkanlarının ilgili meslek odalarını devre dışı bırakarak kanun ve yönetmeliklere aykırı hareket ettiğini, sosyete pazarları açmaya çalıştığını belirterek belediye başkanlarına tepki gösterdi

PAZARYERİ KURAMAZ
SESOB Başkanı Hasan Alişan, belediye başkanlarına ilgili yönetmeliği hatırlatarak; “13.07.2013 – 28706 sayılı yönetmelik gereği pazar yerleri; imar planında belirlenmiş veya asıl tahsis amacını engellememek kaydıyla ayrılmış diğer alanlarda bu yönetmelikte belirtilen asgari koşulları taşıyacak şekilde belediyeler veya yüzde ellisinden fazlasına sahip oldukları iştirakleri tarafından kurulur. Gerçek veya diğer tüzel kişiler tarafından pazar yeri kurulamaz” şeklinde konuştu.

MESLEK KURULUŞLARI ELİYLE
İlgili yönetmeliğe göre Pazar yerlerinin, belediyeler veya yüzde ellisinden fazlasına sahip oldukları iştiraklerince işletildiğini ve bu yetkinin devredilemez olduğunu da hatırlatan Başkan Alişan, “Ancak, pazar yerlerinin işletilmesine ilişkin bazı hizmetler, bu yönetmelik ve ilgili mevzuat hükümlerine aykırı hüküm içermeyecek şekilde yapılacak belirli süreli protokoller ile meslek kuruluşları eliyle yürütülebilir. Meslek kuruluşları, bu fıkrada belirtilen belediye iştiraklerine ortak olabilir. İlçelerde Sosyete Pazarı adı altında Pazar yeri kurma girişimleri içinde olan belediye başkanlarımızı bu yönetmelikleri iyi okumaya davet ediyorum” dedi.

KENDİ ESNAFINI HİÇE SAYIP
Yönetmelikte yer aldığı gibi pazaryerlerinin sadece ilgili esnaf odası ve belediye işbirliği ile kurulabileceğinin altın bir kez daha çizen Başkan Alişan, “Onun dışında bir kooperatif, bir dernek veya oluşumla pazaryeri kurulamaz. Kaynarca ve Arifiye belediye başkanlarımız yönetmelik dışı hareket ederek kendi esnaflarını hiçe sayıp, ne idüğü belirsiz kişilere pazar yerlerini teslim ediyorlar” diye konuştu.

KARŞILARINDA BİZİ BULURLAR
“Belediye biriyle işbirliği yapacaksa, ilgili esnaf odası ve o bölgenin esnafıyla yapmalıdır” diyen Alişan, sözlerine şöyle devam etti; “Yoksa yönetmelik gereği suç işler. Bizde buna asla müsaade etmeyiz. Burada belediye başkanlarımızı kanun ve yönetmeliklere uygun davranmaya davet ediyoruz. Yoksa karşılarında bizi bulurlar. Esnafımızın hakkını kimseye yedirmeyiz. Kimsenin esnafımızın ekmeğiyle oynamasına izin vermeyiz. Bu belediye başkanlarımızın ucuz iş yapma geleneğinden geldiği kanaatindeyiz. Belediye başkanlarımızı ilçeleri için bölgeyi kalkındıracak doğru işleri yapmaya davet ediyoruz.”

 

Başkan Özel Kaynarca Esnafı Kazanacak

Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, SESOB (Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği) Başkanı Hasan Alişan’ın iddialarına yanıt verdi.

İlçede kurulacak sosyete pazarından esnafların olumsuz etkileneceği gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Belediye Başkanı Zeynur Özel  yaptığı açıklamada, “Belediye’yi Hasan Alişan yönetmiyor, biz esnafımızın her zaman hakkını koruduk, korumaya da devam ediyoruz.

Pazar günleri kurulacak giyim ağırlıklı pazarda ucuz mal satılacak vatandaşımız bundan yararlanacak. İsteyen Kaynarcalı esnaflarımıza da sergi açma izni vereceğiz onlar da kazanacak. Ayrıca Pazar günleri bir hareket oluşacağı için pazar dışındaki diğer esnaflarımız da bundan yararlanacak” diye konuştu.

Edinilen bilgiye göre Kaynarca Kapalı Pazar yerinde pazar günleri kurulması planlanan ‘Sosyete Pazarı’na ulaşım için köylerden ücretsiz servis araçları kaldırılması da planlanıyor.

Haberin Galerisi
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Genel
  • Türkiye
  • Öne Çıkan Firmalar
  • Ekonomi
  • Teknoloji
  • Duyurular
  • Kaynarcaspor
  • Kaynarca Emlak
  • siyaset
  • Cenaze

ANKET

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku