Genel

18 bin kişiye tebligat geldi

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) ülke genelinde yüzbinin üzerinde araç sahibine gönderdiği haksız HGS ihlali cezaları araç sahiplerini mağdur etti.

18 bin kişiye tebligat geldi

9 Ocak 2016 16:19
-A

+A

Bakanın haksız cezalar iptal edilecek açıklamasına rağmen KGM'ye ulaşamayan araç sahipleri, cezaların iptali için soluğu adliyede alıyor. Bir nakliyeciye kesilen 90 bin liralık ceza, boğaz köprülerinden geçişi yasak olan traktörlere gönderilen köprü cezaları, ölen kişiye gönderilen tebligat 'bu kadarda olmaz' dedirtiyor.
 
Otoyol ve köprü geçişlerinde kartı olmayan ya da olup da bakiyesi yetersiz veya arızalı olan araç sürücülerine kesilen cezalara ilişkin tebligatlar, araç sahiplerinin adreslerine yollanıyor. Sakarya'ya şimdiye kadar yaklaşık 18 bin tebligat geldi. Bu cezalar arasında haksız yere, yanlışlıla kesilen cezalar da bulunuyor.
 
Şehirde nakliyeclik yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaşın üç tırına yaklaşık 90 bin liralık HGS cezası gönderildi. Ceza karşısında büyük şok yaşayan vatandaş, HGS'de bakiyesinin olmasına rağmen okuma hataları nedeniyle kendisine ceza kesildiğini öne sürerek cezalara avukatı aracılığıyla itiraz etti. 
 
Köprüde kullanması yasak olan traktöre köprü cezası
 
Kaynarca Gaziler Mahallesi'nde çiftçi emeklisi Mehmet Dağhan'ın 2 yıl önce sattığı  traktöre İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden kaçak geçtiği gerekçesi ile 60 liralık ceza geldi. 78 yaşında Dağhan'ın torunu Onur Dağhan, cezaya tepki gösterdi. Dedesinin traktörü 2 sene önce sattığını söyleyen Onur Dağhan ''2014 ocak ayında sabah 5.30 sıralarında Fatih Sultan Mehmet köprüsünden sattığımız traktörün HGS ihlali yaptığı yazıyor. Dedem traktörle köyden dışarı çıkmış insan değil. Cezaya itiraz etmeyi düşünüyoruz. Hiç geçmediğimiz köprüden ceza kesilmesini aklım almıyor" dedi.
 
Sahtekarlar plakaları kullanıyor
 
İstanbul'da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri'nden sahte plaka kullanarak kaçak geçen sürücüler gerçek araç sahiplerini zor durumda bırakıyor. İstanbul dışında yaşayan ve üzerlerine kayıtlı traktör plakaları köprü geçişlerinde sahteciler tarafından kullanılan çiftçiler, adreslerine gönderilen cezalar nedeniyle büyük şaşkınlık yaşıyor. Sakaryalı bir çok çiftçiye bu nedenle pek çok ceza gönderildi. 
 
Ölen kişiye ceza gönderildi
 
Kütahya'da, 2009'da vefat eden kişi adına, 2014'te Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde HGS ihlali yaptığı gerekçesiyle 112 lira para cezası gönderildi
 
Şehirde haksız ve yanlış HGS cezalarıyla karşılaşan araç sahipleri, Bakan Binali Yıldırım'ın haksız cezalar iptal edilecek açıklamasına rağmen ileri bir sorunla karşılaşmamak için adliyenin yolunu tutuyor. HGS cezaları, sulh ceza hakimliklerinde büyük yoğunluk yaşanmasına neden oldu
Facebook'ta paylaş butonu
Print

YORUMLAR

Facebook Yorumları
YORUM YAZ
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

ÖNE ÇIKANLAR

  • Genel
  • Türkiye
  • Öne Çıkan Firmalar
  • Ekonomi
  • Teknoloji
  • Duyurular
  • Kaynarcaspor
  • Kaynarca Emlak
  • siyaset
  • Cenaze

ANKET

Sayfalar

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku